Nomad® Transformer® Scene Light
$6,999.00Price
See it all with the battery powered FoxFury Nomad® Transformer Scene Light. With built-in tripod legs, the Nomad® Transformer extends up to 12.9 ft (3.9 m) tall to deliver up to 17,600 lumens. This cordless, rechargeable LED light can operate as a spotlight, flood light or 360° scene light with a run time of up to 24 hours.
| Lumens | 3,300 - 17,600 Lumens |
| High CRI | 90, 5700K |
| Battery Life | 3 - 24 Hours |
| Charge Time | 8 Hours |
| Power Source | Rechargeable Li-Ion Power Pack or External Power 12-24VDC |
| Modes | 3 (Low, Medium, High) |
| Total Weight | 53.5 (24.25 kg) |
| Weight of Light Head | 10.2 Lbs. (4.6 kg) |
| Weight of Tripo-Scope® | 24.9 Lbs. (11.3 kg) |
| Weight of Power Pack | 18.4 lbs (8.35 kg) |
| Max Height when deployed | 12.9 ft (3.9 m) |
| Footprint of Legs Diameter | 48 in (1219 mm) |
| Dimensions of Light Head | 11 x 24 in (279 x 610 mm) - Directional 6x 24 in (152 x 610 mm) - 360 |
| Dimensions of Tripo-Scope® | 7.3 x 41.5 in (185 x 1054 mm) - Stored 10.9 ft (3.3 m) - Deployed, without Light Head |
| Dimensions of Power Pack | 6.5 x 19 in (165 x 483 mm) |
| Certifications | CE-EMC, CE-LVD |
| Ingress Protection | IPX7 |
| Fire Resistant | Meets Requirements of NFPA 1971-8.6 (2013) |
| Waterproof | 9.8 ft (3 m) |
| Impact Resistant | 3.3 ft (1 m) |
| LED Color | White |
| Color Temperature | 5700K, CRI 70 |
| Charging Temperature | 32°F (0°C) to 113°F (45°C) |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 300°F (149°C) |
| Materials | Nylon 66 Housing; 6061-T6 Aluminum Head; Polycarbonate Sliding Diffuser Lens |
| Beam Distance | 4,698 ft (1,432 m) |
| Beam Angle | 12 Degree Spotlight 120 Degree Area Light 360 Degree Scene Light |
| Features | 3 lights in one: scene light, area light and spotlight No warm up or cool down required Portable, rechargeable, cordless and generator-free design Deploys in under 60 seconds Battery Life Indicator AC or DC charge / drive Head rotates 340 degrees and tilts up & down Remote activation within 20 ft (6 m) - not designed for tactical use |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.

