Nomad® Transformer® Field Kit
$7,799.00Price
The FoxFury Nomad® Transformer Scene Light and Discover Tilt White LED Headlamp / Helmet Light join together to create the ideal Field Kit. Use the Discover Headlamp / Helmet Light to illuminate your work space when setting up or storing the Nomad® Transformer Scene Light.
| Lumens Transformer® | 3,000 - 17,600 Lumens |
| Battery Life -Transformer® | 3 - 24 Hours |
| Power Source Transformer® | Rechargeable NiMH Battery System or External Power 12-24 VDC |
| Modes Transformer® | 3 (Low, Medium, High) |
| Total Weight | 103.6 Lbs. (47 kg) |
| Weight of Transformer | 62.8Lbs. (28.5 kg) |
| Weight of Case | 27 Lbs. (12.2 kg) |
| Dimensions of Transformer® Light Head | 11 x 14 in (279 x 356 mm) - Directional 6 x 24 in (152 x 610 mm) - 360 |
| Dimensions of Transformer® Tripo-Scope® | 7.3 x 41.5 in (185 x 1054 mm) - Stored 10.9 ft (Deployed, without Light Head) |
| Dimensions of Transformer® Power Pack | 6.5 x 19 in (165 x 483 mm) |
| Transformer® Materials | Nylon 66 Housing; 6061-T6 Aluminum Head; Polycarbonate Sliding Diffuser Lens |
| Transformer® Beam Distance | 4,190 ft (1,277 m) |
| Transformer® Beam Angle | 12 Degree Spotlight 120 Degree Area Light 360 Degree Scene Light |
| Transformer® Features | 3 lights in one: scene light, area light and spotlight No warm up or cool down required Portable, rechargeable, cordless and generator-free design Can deploy under 60 seconds Battery Life Indicator AC or DC charge / drive Head rotates 340 degrees and tilts up & down Remote activation within 20ft (6 m) - not designed for tactical use |
| Certifications for Transformer® | CE-EMC, CE-LVD |
| Discover Headlamp / Helmet Light | |
| Lumens Discover | 300 Max Lumens (54 Low, 200 High) |
| Battery Life - Discover | Up to 12 hours (12 Low, 5 High) |
| Power Source Discover | (4) AA batteries - not included |
| Modes Discover | 2 (Low, High) |
| Weight of Discover with Silicone Strap | 12.1 oz (343 g) |
| Weight of Discover with Elastic Strap | 10.7 oz (303 g) |
| Dimensions Discover | 6.3 x 0.9 x 0.7 in (160 x 23 x 18 mm) |
| Certifications for Discover | CE-EMC |
| Discover Materials | Zinc alloy with nickel coated housing; polycarbonate lens; silicone cable |
| Discover Beam Distance | 376 ft (115 m) |
| Discover Beam Angle | 16 degree |
| Discover Features | Tilt feature; Offers panoramic and focused lighting; Lens can be replaced; Slim design fits most safety helmets; Rear safety LED (red) |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.

