Nomad® Prime Video System
$1,706.99Price
FoxFury Nomad® Prime Video System for use in video, film, and photography has a Speed Ring Adaptor and Soft Box. Combination Area Light and Spotlight, rugged, all-weather and waterproof, up to 24 hours of battery life, overhead tripod light, solo operation and 20-second deployment, battery life indicator, bazooka light option, easy to clean. anchor strap for high wind environments.
| Lumens | 450 - 4,100 Lumens |
| Battery Life | 3 - 24 Hours |
| Power Source | Rechargeable Lithium-Ion Battery System or External power 12VDC Vehicle Adaptor |
| Charge Time | 5 Hours |
| Modes | 3 (Low, Medium, High) |
| Weight | 19 lbs (8.6 kg) |
| Dimensions | 34.4 x 4.6 in (874 x 117 mm) |
| Stowed Length | 34.4 in (874 mm) |
| Footprint of Legs Diameter | 36 in (914 mm) |
| Max Height When Deployed | 8 ft (2.4 m) |
| Certifications | CE-EMC, CE-LVD |
| Ingress Protection | IPX7 |
| Fire Resistant | Meets Requirements of NFPA 1971-8.6 (2013) |
| Waterproof | 9.8 ft (3 m) |
| Impact Resistant | 3.3 ft (1 m) |
| LED Color | White |
| Color Temperature | 5600K, CRI 95 |
| Charging Temperature | 32°F (0°C) to 113°F (45°C) |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 300°F (149°C) |
| Materials | Nylon 66 Housing; 6061-T6 Aluminum Head; Polycarbonate Sliding Diffuser Lens |
| Beam Distance | 1,816 ft (554 m) |
| Beam Angle | 15 Degree Spotlight, 120 Degree Floodlight, 360 Degree Scene Light |
| Features | Portable, rechargeable, cordless and generator-free design; Deploys in under 20 seconds; Battery Life Indicator; AC or DC charge / drive; Head rotates 340 degrees and tilts up & down; Anchor Strap; Leveling Leg Extensions for uneven terrain; Lens cover provides protection when light is stored; No warm up or cool down required |
| Warranty | Lifetime Limited Warranty (Light), 90 Days (Softbox) |
| What's Included | Nomad® Prime Portable Area-Spot Light Soft Box Nomad® AC Cable Nomad® Prime and NOW AC-DC Adaptor 12VDC Vehicle Adaptor 3M Safety Tape Strips (set of 3) 3M Safety Stickers (set of 3) Nomad Accessories Bag |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.

