Nomad® Prime Portable Scene Light
$1,599.00Price
The FoxFury Nomad® Prime is a self-contained, portable, scene light. It’s compact, easy to transport and needs no cords or generators. This makes it easy to move and permissible to use indoors, outdoors or even submerged underwater. Powered by an internal rechargeable Li-ion battery system, the Prime provides between 3-24 hours of runtime. If you have the included AC/DC Adaptor plugged in, the Prime provides continuous light 4 modes including a low, medium, high and flashing setting enable the user to adjust light intensity and function according to the situation.
| Lumens | 672 - 5,600 Lumens |
| Battery Life | 3 - 24 Hours | Continuous Charge Protection | Increased Battery Longevity by 10% |
| Power Source | Rechargeable Lithium-Ion Battery System or External power 12VDC |
| Charge Time | 5 Hours |
| Modes | 4 (Low, Medium, High, Flashing 1.5Hz) |
| Weight | 18.4 lbs (8.3 kg) |
| Dimensions | 34.4 x 4.6 in (874 x 117 mm) |
| Stowed Length | 34.4 in (874 mm) |
| Max Height When Deployed | 8 ft (2.4 m) |
| Footprint of Legs Diameter | 36 in (914 mm) |
| Certifications | CE-EMC, CE-LVD |
| Ingress Protection | IPX7 |
| Fire Resistant | Meets NFPA Requirements |
| Waterproof | 9.8 ft (3 m) |
| Impact Resistant | 3.3 ft (1 m) |
| LED Color | White |
| Color Temperature | 5700K, High CRI 90 |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 300°F (149°C) |
| Charging Temperature | 32°F (0°C) to 113°F (45°C) |
| Materials | Nylon 66 Housing; 6061-T6 Aluminum Head; Polycarbonate Sliding Diffuser Lens |
| Beam Distance | 3,971 ft (1,210 m) |
| Beam Angle | 8 Degree Spotlight; 120 Degree Area Light |
| Features | 2 lights in one: area light and spotlight; Portable, rechargeable, cordless and generator-free design; Deploys in under 20 seconds; Battery life indicator; AC or DC charge / drive; Head rotates 340 degrees and tilts up & down; Anchor strap; Leg extensions for uneven terrain; Lens cover provides protection when light is stored; No warm up or cool down required, Renders color more accurately and improves visibility |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.

