Nomad® NOW Utility Mount System
$749.99Price
This fully submersible lighting tool can be used underwater (up to 10 ft). Its all-weather design can thrive in the summer desert heat, heavy rain, the cold of a snow storm and everything in between.
| Lumens | 500 - 3,000 Lumens |
| Battery Life | 3 - 24 Hours |
| Power Source | Rechargeable Lithium-Ion Battery System |
| Modes | 3 (Low, Medium, High) |
| Weight | 5.4 lbs (2.44 kg) |
| Dimensions | 16.4 x 12.2 in (417 mm x 310 mm) |
| Certifications | CE-EMC, CE-LVD |
| Fire Resistant | Meets Requirements of NFPA 1971-8.6 (2013) |
| Waterproof | 9.8 ft (3 m) |
| Impact Resistant | 3.3 ft (1m) |
| Color Temperature | 5700K |
| LED Color | White |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 300°F (149°C) |
| Materials | Nylon 66 Housing; 6061-T6 Aluminum Head; Polycarbonate Sliding Diffuser Lens |
| Beam Angle | 12 Degree Spotlight; 120 Degree Area |
| Max Beam Distance | 1,771 ft (540 m) |
| Features | 2 lights in one: area light and spotlight; Can be mounted onto bucket trucks, tailgates, and most doors; Head rotates 45 degrees in either direction; AC or DC charge / drive; Battery life indicator; Sliding diffuser lens to change light type; Built-in handle; Remote activation within 20 ft (6 m) - not designed for tactical use. |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.

