Nomad® 470nm Blue Forensic Scene Light
$2,299.00Price
2 Lights in 1: Combination Area Light and Spotlight. Your lighting needs can change in an instant or on a case-by-case basis. As an area-spot light, this light provides two types of lights in one. Area light: attach diffuser for 120° flood light. Spotlight: detach diffuser lens for 8° focused light.
| Application | Forensic |
| Battery Life Low | 24 hours |
| Battery Life Medium | 9 hours |
| Beam Angle 1 | 8 degree spotlight |
| Beam Angle 2 | 120 degree area light |
| CEEMC Cert | CE-EMC |
| CELV Cert | CE-LVD |
| Deployable Tripod Legs | Y |
| Diameter Body or Handle | 4.6in (117 mm) |
| Evidence Seen | Trace evidence (hairs, fibers, etc.), gunshot residue, biological fluids including blood treated with fluorescein and footwear (and other) impressions |
| Max.Operational Distance | 27 ft (8.2 m) |
| Battery High | Up to 24 hours |
| Max Lumens | 470nm |
| Feature | 2 lights in one: area light and spotlight, No warm up or cool down required, Portable, rechargeable, cordless and generator-free design, Deploys in under 20 seconds, Battery life indicator, AC or DC charge / drive, Head rotates 340 degrees and tilts up & down, Anchor Strap, Leveling Leg Extensions for uneven terrain, Lens cover provides protection when light is stored |
| Fire Resistant | Yes - meets NFPA 1971-2007 Fire Resistant Requirements: 500F / 260C for 30 minutes |
| Footprint of Legs Diameter | 36in (914 mm) |
| Head Size | 4in diam x 4.5in h (102 mm x 114 mm) |
| IPX7 Certified | IPX-7 |
| Impact Resistant | 3.3 ft (1 m) |
| LED Color | Blue |
| Lumens 1 | 100% intensity |
| Lumens 2 | 40% intensity |
| Lumens Low | 20% intensity |
| Materials 1 | Nylon 66 Housing; 6061-T6 Aluminum Head; Polycarbonate Sliding Diffuser Lens |
| Max Height When Deployed | 95in (2,413 mm) |
| Modes | 3 (Low, Medium, High) |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 300°F (149°C) |
| Optional Accessories | Nomad® Mount Clamps - set of 2 Nomad® Prime Battery Kit Replacement Nomad® Carrying Bag, Nomad Accessories Bag Nomad® Series Carrying Case Nomad® Prime and NOW Adaptor and DC Cord Set, P/N 600-120 |
| Power Source | Rechargeable Lithium-Ion Battery System, or External power 12VDC Vehicle Adaptor |
| Power Source Info 1 | 80 Watt (0.7 Amps at 115VAC) |
| Power Source Info 2 | 80 Watt (6 Amps at 12VDC) |
| Recharge Time | 5 hours |
| Rechargeable | Y |
| Runtime 1 | 3 hours |
| Stowed Length | 33in (838 mm) |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.

