Nomad® 360 Scene Light
$2,499.00Price
Light up a 360 degree area! The FoxFury Nomad® 360 Scene Light is battery operated. With built-in tripod legs, the Nomad® 360 extends up to 8.5 ft (2.6 m) tall to deliver up to 8,800 lumens. This cordless, rechargeable LED light can operate as a spotlight, flood light or 360° scene light with a run time of up to 24 hours. This is our brightest self-contained scene light for situations where portability, maximum power and working hands-free is key. This includes search and rescue, scene investigations, field maintenance and emergency and disaster response.
| Lumens | 990 - 8,800 Lumens |
| High CRI | 90 |
| Battery Life | 3 - 24 Hours |
| Power Source | Rechargeable Lithium-Ion Battery System or External power 12VDC |
| Charge Time | 7 Hours |
| Modes | 4 (Low, Medium, High, Flashing 1.5Hz) |
| Weight | 24.4 lbs (11.1 kg) |
| Dimensions | 39.9 x 4.6 in (1013 x 117 mm) |
| Stowed Length | 39.9 in (1013 mm) |
| Max Height When Deployed | 8.5 ft (2.6 m) |
| Footprint of Legs Diameter | 36 in (914 mm) |
| Certifications | CE-EMC, CE-LVD |
| Ingress Protection | IPX7 |
| Fire Resistant | Meets Requirements of NFPA |
| Waterproof | 9.8 ft (3 m) |
| Impact Resistant | 3.3 ft (1 m) |
| LED Color | White |
| Color Temperature | 5700K, CRI 90 |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 300°F (149°C) |
| Charging Temperature | 32°F (0°C) to 113°F (45°C) |
| Materials | Nylon 66 Housing; 6061-T6 Aluminum Head; Polycarbonate Sliding Diffuser Lens |
| Beam Distance | 3,753 ft (1,013 m) |
| Beam Angle | 12 Degree Spotlight, 120 Degree Area Light, 360 Degree Scene Light |
| Features | 3 lights in one: scene light, area light and spotlight. No warm up or cool down required. Portable, rechargeable, cordless and generator-free design. Deploys in under 20 seconds. Battery life indicator AC or DC charge / drive Head rotates 340° and tilts up & down. Anchor Strap Leg extensions for uneven terrain. |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| What's Included | Nomad® 360 Scene Light, Accessories Bag, 3M Yellow Reflective Tape, Nomad® Carry Strap, Nomad® 360 AC-DC Adaptor, Nomad® AC Cable, 12VDC Vehicle Adaptor, Carry strap, 3M Safety Tape Strips (set of 3), 3M Safety Stickers (set of 3), ColorBands (1 set) |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.

