D100 Light System - 15 Degree
$499.99Price
The Made in the USA D100 Light System -15 Degree provides public safety users 2,300 lumens of focused lighting and high CRI 90 capability. The D100 has a 70-minute battery life and comes with (2) 18650 batteries and an XTAR charger. The directed, 15-degree focused beam provides brilliant white light to illuminate areas otherwise challenged to light. The D100 features a 1/4-20 mount with a handheld and tabletop mounting option for hands-free operation.
| Lumens | 2,300 |
| Max Beam Distance | 1,360 ft (415 m) |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Type | (2) 18650 Batteries (3.7V, 2600 mAh) |
| Battery Recharge Time | 2 hours |
| Charging Temperature | 32°F to 113°F (0°C to 45°C) |
| Battery Life | 70 min |
| LED Color | White |
| Color Temperature | 5000K, CRI 90 |
| Modes | On/Off |
| Features | 1/4-20 mount, handheld, tabletop mount, accurate color rendition |
| Overall Dimensions | 4.13 x 5.13 x 8.11 in (105 x 130 x 206 mm) |
| Weight, Light | 0.9 lbs (408 g) |
| Weight w/ Batteries | 1.1 lbs (500 g) |
| Beam Angle | 15° |
| Fire Resistant | Meets NFPA Requirements |
| Impact Resistant | 9.8 ft (3 m) drop |
| Water Resistant | Splash proof |
| CE-EMC Cert | Yes |
| Materials | Nylon and Carbon Fiber Body, 6061 Aluminum Heatsink |
| Included Items | D100 Light - 15 Degree, Lanyard, (2) 18650 Batteries, XTAR Charger, FoxFury Accessories Bag (P/N 600-250) |
| Warranty | One Year Warranty |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.

