200-4N56
The cordless Nomad® N56 delivers studio quality lighting outside of the studio. Instantly light up any photo or video shoot with the battery powered Nomad® N56 Production Light. This portable production light can function as a lantern or be magnet or tripod mounted to deliver up to 2,700 lumens of 95 CRI 5600K daylight balanced lighting. This cordless, rechargeable LED light provides up to 24 hours of production quality lighting. This is our most compact and rugged scene light with instant activation and the option of remote activation of multiple units. It is ideal for situations where speed, compactness, portability, and/or working in severe weather or underwater are key. This includes on location photo and video shoots along with run and gun production work, documentaries and interviews at events and in the field.
| Lumens | 400 - 2,700 Lumens |
| Battery Life | 3 - 24 Hours |
| Power Source | Rechargeable Lithium-Ion Battery System or External power 12VDC |
| Charge Time | 4 Hours |
| Modes | 3 (High, Medium, Low) |
| Weight Light | 4.5 lbs (2 kg) |
| Dimensions | 8.7 x 5.3 x 4.3 in (221 x 135 x 109 mm) |
| Certifications | CE-EMC, CE-LVD |
| Ingress Protection | IPX7 |
| Fire Resistant | Meets Requirements of NFPA 1971-8.6 (2013) |
| Waterproof | 9.8 ft (3 m) |
| Impact Resistant | 3.3 ft (1 m) |
| LED Color | White |
| Color Temperature | 5600K, CRI 95 |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 300°F (149°C) |
| Charging Temperature | 32°F (0°C) to 113°F (45°C) |
| Materials | Nylon 66 housing; 6061-T6 aluminum head; Polycarbonate Sliding Diffuser Lens |
| Beam Distance | 795 ft (242m) |
| Beam Angle | 28 Degrees 120 Degrees Spotlight |
| Features | Remote activation; Stackable; Mounts on wall and tripod; Head rotates 45 degrees in either direction; AC or DC charge / drive; Battery life indicator; Built-in handle; Remote activation within 20 ft (6 m) - not designed for tactical use. |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| What's Included | Nomad® N56 Production Light, Remote Key FOB, Magnetic Mount, AC-DC Adaptor, AC Cable, 12VDC Vehicle Adaptor, Small FoxFury Duffel Bag, 1/4"-20 Threaded Set Screw |

